تدوین استراتژی منطقه ای مشترک برای افزایش همکاریها به منظور مقابله با تروریست ها

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم کشورمان در نشست عالیرتبه سازمان ملل متحد در زمینه مبارزه با تروریسم و در پنل مربوط به تهدیدات فزاینده تروریست های خارجی سخنرانی کرد.

غلامعلی خوشرو گفت که بر اساس گزارشات سازمان ملل متحد بیش از ۲۵ هزار تروریست خارجی از ۱۰۰ کشور جهان به سوریه رفته اند. این آمار نشان دهنده پدیده ای پیچیده و چند وجهی است که نیازمند توجه فوری جامعه بین المللی است. در جهانی که مرز نمی شناسد تمام بخش های آن کمابیش با این تهدید مواجه هستند. 

خوشرو در خصوص ریشه ها و دلایل ظهور پدیده تروریست های خارجی گفت: اگر چه دلایلی از قیبل دیکتاتوری، فساد، فقر و تبعیض ممکن است در پیوستن یک فرد به گروه تروریستی خارجی موثر باشند، ولی تجارب نشان داده است علت اصلی این پدیده  یک ایدئولوژی سیاه و افراطی است که فرد انسانی را به عاملی مخرب تبدیل می کند.

وی افزود: برای مبارزه با این پدیده اقدامات نظامی کافی نیست و هرگونه استراتژی برای مبارزه با این پدیده باید شامل یک عنصر فرهنگی نیز باشد. همچنین لازم است  که دولت ها برای برخورد با این پدیده پیچیده در سطح بین المللی و منطقه ای و دوجانبه به ویژه در زمینه سهیم کردن یکدیگر در اطلاعات همکاری کنند. 

خوشرو با یاد آوری اینکه جمهوری اسلامی ایران قربانی تروریسم بوده و در ۴ دهه گذشته ۱۷ هزار نفر از شهروندان ایران قربانی حملات تروریستی سازمان منافقین، داعش و القاعده و طالبان بوده اند گفت که در سال های اخیر کشورمان اقدامات عملی و قانونی خود را در مقابله با تهدیدات تروریستی افزایش داده است. از اقدامات عملی در این زمینه می توان به افزایش تدابیر امنیتی در فرودگاهها و امنیت پرواز، امنیت مرزها و کنترل مکانیسم های مالی و بانکی، با هدف جلوگیری از پولشویی و  ورود تروریست ها به کشور اشاره کرد.

سفیر ایران همچنین به تصویب استراتژی ملی مبارزه با تروریسم در سال ۲۰۱۳ توسط شورای عالی امنیت ملی و تقویت چارچوب های قضایی و حقوقی از قبیل تصویب قانون ملی مبارزه با تامین مالی تروریسم اشاره کرد.

وی گفت که جمهوری اسلامی ایران برای افزایش همکاریهای دوجانبه و تبادل اطلاعات، تا کنون با ۴۰ کشور جهان موافقتنامه های معاضدت قضایی امضاء کرده است. 

سفیر کشورمان به همکاری نزدیک پلیس کشورمان با اینترپل و استفاده از داده های اطلاعاتی آن سازمان اشاره کرد و تبادل اطلاعات در این زمینه را ابزاری مهم برای جلوگیری از نفوذ تروریست ها در کشورها برشمرد.

وی همچنین تدوین یک استراتژی منطقه ای مشترک برای افزایش همکاریها در سطح  منطقه ای را اقدام موثری برای مقابله با تروریست های خارجی خواند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *